مبانی فقهی حقوقی ارز دیجیتال با رویکرد سرمایه‌گذاری

نوع مقاله : علمی

نویسندگان

1 حقوق، دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری تهران و دادیار دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان قائمشهر

2 استادیار، گروه حقوق خصوصی، واحد شهر قدس، دانشگاه آزاد إسلامی، تهران، ایران.

چکیده

زمینه و هدف: امروزه با ظهور شکل جدیدی از فناوری‌های الکترونیکی همچون بلاک‌چین و ارز دیجیتال، ساحت جهان بامعنای جدیدی از تئوری مک لوهان (دهکده جهانی) روبه‌رو شده است. بلاک‌چین فناوری نوین عصر حاضر است که مرزهای نظام‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری را دستخوش تغییرات روزافزونی کرده است.
مواد و روش‌ها: این تحقیق از نوع نظری بوده ‌روش تحقیق به‌صورت توصیفی تحلیلی می‏باشد و روش جمع‏آوری اطلاعات به‌صورت کتابخانه‏ای است و با مراجعه به اسناد، کتب و مقالات صورت گرفته است.
ملاحظات اخلاقی: در تمام مراحل نگارش پژوهش حاضر، ضمن رعایت اصالت متون، صداقت و امانت‌داری رعایت شده است.
یافته‌ها: فناوری بلاک‌چین بستری مهم برای تولید و انتشار ارز دیجیتال است که به دنبال ظهور آن، چالش‌های حقوقی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری فراوانی مطرح شده است. یکی از چالش‌های کلیدی و بسیار مهم هر فناوری نوظهور در اقتصاد و نظام سرمایه‌گذاری ایران، دیدگاه و فرامین شریعت در خصوص مشروعیت آن چیز است. مضاف بر این، دیدگاه شرع در رابطه با ماهیت ارز دیجیتال، به‌عنوان پول در نظام اقتصادی و سرمایه‌گذاری جمهوری اسلامی نیز از اهمیت شایانی برخوردار است.
نتیجه‌گیری: درخور توجه است که دیدگاه‌های متفاوتی در خصوص ماهیت ارز دیجیتال مطرح شده است که در این میان، دیدگاه پول بودن کریپتوکارنسی قوت بیشتری دارد. به دنبال آن، مالیات یکی از مهم‌ترین اهرم‌های نظام سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد دولت‌هاست؛ لذا ستانیدن مالیات از فعالان عرصه‌ی ارزهای دیجیتال و ماینرها (استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتالی)، درآمد هنگفتی برای خزانه کشور به همراه خواهد داشت.

کلیدواژه‌ها